Aerodynamický prototyp ŠKODA 935

Aerodynamický prototyp ŠKODA 935

Píše se rok 1935 a v Praze začíná 25. ročník automobilové výstavy. Pozornost na sebe ihned strhává prototyp vozu ŠKODA 935 DYNAMIC, který je zhmotněním snahy mladoboleslavských konstruktérů o nasazení pokrokových, leckdy netradičních technických řešení v praxi. Svými přísně proudnicovými tvary reaguje ŠKODA 935 DYNAMIC na tehdejší počátky využitíí vědeckých poznatků z oblasti aerodynamiky při automobilové konstrukci.

Unikátní prototyp dosáhl již v roce 1935 vyjimečné hodnoty součinitele odporu vzduchu Cx=0,37 a ze získaného know-how těžily i následné sériové modely, např. ŠKODA POPULAR MONTE CARLO (1936) či "dálnicová" verze vozu ŠKODA RAPID 1500 OHV (1939).

Zajímavostí tohoto modelu je, že pohání kapalinou chlazený čtyřválcový dvoulitrový motor typu "boxer", tedy s protilehlým uspořádáním válců - uložený před zadní nápravou. K tomuto umístění vedla konstruktéry snaha na optimalizaci těžiště vozu a tím i zlepšení jízdních vlastností. Motor dosahuje výkonu 40 kW (55koní) a vůz s úctyhodným rozvorem 3200 mm dokáže vyvinout rychlost až 130 km/h.

Konstrukce vozu ŠKODA 935 DYNAMIC, jeho parametry i získané zkušenosti vedly v Mladé Boleslavi k úvaze, že by se upravený a kompaktnější vůz mohl v roce 1937 zúčastnit slavné Rallye Monte-Carlo, na které v roce 1936 triumfovala posádka Pohl-Hausman s roadsterem ŠKODA POPULAR. Hned v dubnu dokonce vznikl výkres dvoumístného sportovního vozu, ale z celého záměru nakonec sešlo a historická stopa se ztrácí v roce 1939, kdy byl vyvíjený sportovní automobil předán do skladu ojetých vozů.

Jediný dokončený exemplář vozu ŠKODA 935 DYNAMIC byl jako ojetý, předán roku 1939 soukromému majiteli. Od něj ho v 60. letech vykoupila automobilka zpět pro vznikající sbírku historických modelů.

Před třemi lety byla dokončena náročná a důkladná renovace unikátního vozu, který patří k ozdobám sbírek ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi.

ŠKODA AUTO zahájila předprodej elektrického SUV ENYAQ iV

ŠKODA ENYAQ iV nabízí ojedinělou standardní výbavu. více...

Dvě nové verze modelu modelu TOUAREG jsou tady!

Volkswagen činí další krok na své cestě k nulovým emisím více...

Vyjimečná dynamika, výkon 300 koní! To je nový GOLF GTI Clubsport

Nový Golf osmé generace zrychluje tempo. více...

Zajímává Vás, co se děje nového? Odebírejte naše akce!